16–09–20

Permanent Travel – The Restless Cinema of Georgia

We announce the films that compose the retrospective dedicated to Georgian cinema.
The retrospective will take place at Cinemateca Portuguesa – Museu do Cinema and explores the variety and complexity of this country’s cinema, creating a relationship between the past and the present to build a temporal mosaic from the era of silent film to the new productions of recent years.

22nd OCTOBER

15h30 (Opening Session)
The Youth and the Leopard, Mariam Kandelaki (2016) 12’
Eliso – Caucasian Love, Nikoloz Chenguelaia (1927) 97’

19h00
Buba, Nutsa Gogoberidze (1930) 39’
Salt for Svetnia, Mikhail Kalatozov (1930) 50’

21h30
Girl and Fountain, Karlo Sulakauri (1967) 9’
In Bloom (Eka and Natia), Nana Ekvtimichvili and Simon Gross (2013) 102’

23rd OCTOBER

15h30
Last Crusaders, Siko Dolidze (1933) 80’
Collective Farmers’ Hygiene, de Vakhtang Chvelidze (1934) 17’

19h00

Morning Romance, Vakhtang Kuntsev-Gabachvili (1996) 15’
When the Earth Seems to Be Light, Salome Matchaidze, Tamuna Karumidze e David Meskhi (2015) 76’

21h30
Pipe of Communard, Kote Mardjanichvili (1929) 50’
My Grandmother, Kote Mikaberidze (1929) 60’

24th OCTOBER

15h30
Magdana’s Donkey, Tenguiz Abuladze e Rezo Tchkheidze (1955) 70’
Alaverdoba, Guiorgui Chenguelaia (1962) 41’

19h00

Kristine, Aleksandre Tsutsunava e Guermane Goguitidze (1918) 25’
Mzago and Gela (Girl of the Mountains), Lev Puch e Chalva Khuskivadze (1932-34) 60’

21h30

The Fisherman and the Girl, Mamuka Tkechelachvili (2018) 15’
Corn Island, Guiorgui Ovachvili (2014) 100’

26th OCTOBER

19h00
Pontos – Black, Black Sea, Nodar Beguiachvili (2001) 14’
The Swimmer, Irakli Kvirikadze (1981) 75’

21h30
A Journey to Sopot, Nana Djordjadze (1979-87) 29’
The Last Ones, Aleksandre Rekhviachvili (2006) 70’

27th OCTOBER

15h30
Arabesques on the Pirosmani Theme, Serguei Paradjanov (1985) 21’
Pirosmani, Guiorgui Chenguelaia (1969) 84’

19h00
An Unusual Exhibition, Eldar Chenguelaia (1968) 94’

28th OCTOBER

15h30
Ra-Ni-Na, Mikheil Bakhanov (1974) 9’
Georgian Ancient Songs, Otar Iosseliani (1969) 16’
‎The Saplings, Rezo Tchkheidze (1972) 93’

19h00
Kristine, Aleksandre Tsutsunava e Guermane Goguitidze (1918) 25’
Mzago and Gela (Girl of the Mountains), Lev Puch e Chalva Khuskivadze (1932-34) 60’

21h30

Umbrella, Mikheil Kobakhidze (1966) 19’
Some Interviews on Personal Matters, Lana Gogoberidze (1978) 95’

29th OCTOBER

15h30
Love at First Sight, Rezo Essadze (1975-88) 122’

19h00
A Journey to Sopot, Nana Djordjadze (1979-87) 29’
The Last Ones, Aleksandre Rekhviachvili (2006) 70’

21h30
Plague, Davit Takaichvili (1983) 10’
Bo-Bo,  Levan Tchkonia (1986) 10’
House of Others, Russudan Glurdjidze (2016) 103’

30th OCTOBER

19h00

The First Foot, Goderdzi Tchokheli (1981) 15’
The Tower, Salome Djachi (2018) 4’
I Swam Enguri, Anuna Bukia (2016) 62’

21h30
Canção de Embalar com Armas de Iana Ugrekhelidze (2019) 9’
Dede de Mariam Khatchvani (2017) 97’

31st OCTOBER 

15h30
Girl and Fountain, Karlo Sulakauri (1927) 9’
In Bloom (Eka and Natia), Nana Ekvtimichvili e Simon Gross (2013) 102’

19h00

The Case of Tariel Mklavadze, Ivane Perestiani (1925) 98’

21h30
On The Road, Mikheil Kobakhidze (2003) 13’
The Golden Thread, Lana Gogoberidze (2019) 90